Genel Cerrahi

Karın içerisinde bulunan mide, ince bağırsak, karaciğer, pankreas, safra kesesi ve yollarına ek olarak tiroit, yemek borusu, meme, yumuşak doku, deri ve fıtıklar üzerinde de tanı, tedavi ve iyileştirme çalışmalarını yürüten ana bilim dalına genel cerrahi denir.

Genel Cerrahi Hastalıkları ve Tedavileri

Truva Sağlık | Genel Cerrahi Uygulamaları
Mide Hastalıkları ve Tedavisi

Mide içerisinde veya yüzeyinde lezyonların oluşması, midenin fazla büyümesi, işlevini yitirmesi ve asit salgısının çok fazla salgılanmasından kaynaklı mide duvarının aşınması mide hastalıklarının tamamını kapsar.

Mide Balonu

Midenin aşırı büyümesi gibi durumlarda yapılan cerrahi bir operasyondur. Mideye balon yerleştirerek midenin küçültülmesi veya cerrahi kesik ile midenin bir bölümünün alınmasını kapsayan işlemlerdir. Midenin aşırı büyüklüğü ve benzeri mide hastalıkları bu yolla tedavi edilebilmektedir.

Mide Ülseri ve Tedavisi

Mide özsuyu fazlasıyla asidik bir yapıdadır. Mide öz sıvısının kontrolsüz olarak aşırı salgılanması sonucunda mide içerisinde yaralar ve delinmelere neden olabilen bir mide hastalığına ülser adı verilir. Bu hastalığın tedavisi için ilk olarak potasyum pompası ilaçlar verilir. Böylece mide asidi düzenlenmeye çalışılır. Başarısız olursa eğer mide delinmesine neden olabilir ve cerrahi operasyon ile midenin delinen kısmı dikilerek tedavi edilir. Mide kanseri vakalarında ise kanserli dokunun etrafına yayılması engellenmeye çalışılır ve mide üzerinde veya içerisinde bulunan tümör cerrahi operasyonla alınarak tedavi süreci devam eder.

Karaciğer Hastalıkları ve Tedavileri

En çok bilinen karaciğer hastalıkları Hepatit B ve C hastalıklarıdır. Sarılık ve AIDS olarak da bilinmektedir. Bu hastalıklar karaciğerin fazla büyümesine, lezyon veya tümörlere ya da karaciğer fonksiyonlarının yitirilmesine kadar neden olabilmektedir. Karaciğerde meydana gelen kötü huylu tümörler de karaciğer kanserine sebep olmaktadır. Karaciğere ilişkin hastalıkların tedavisinde ilk etapta karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen ve yağlanmasını azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Karaciğerin kendisini yenilemesi için düzenli ve sağlıklı beslenme çok büyük önem taşımaktadır. Karaciğer kanserinin tedavisinde veya daha sonrasında genel cerrahi yöntemleri kullanılarak karaciğerin bir kısmının alınması ile de tedavi edilebilmektedir.

Meme Hastalıkları ve Tedavisi

Meme dokusu içerisinde iyi veya kötü huylu tümör veya lezyon oluşması ile meydana gelen hastalıklardır. İyi huylu tümörlere dokunulmazken, kötü huylu tümörlerin neden olduğu meme kanserlerinde kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlarla birlikte lezyonun çıkartılması için genel cerrahi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Tiroit Bezi Hastalıkları ve Tedavileri

Tiroit bezinin fazla ya da az çalışmasından kaynaklı hormonal hastalıklara ortaya çıkmaktadır. Bunlara genel olarak tiroit bezi hastalıkları adı verilmektedir. Tiroit bezi hastalıklarının metabolizma üzerinde ciddi etkileri vardır. Devlik, cücelik, akromegali gibi hastalıklara sebep olmaktadır. İlk etapta iyot alımının düzenlenmesi ile tedaviye başlanabilir. Tiroit bezinin fazla çalışması sonucunda oluşabilecek çok ciddi durumlarda genel cerrahi operasyonları tiroit bezi hastalıkları tedavisinde uygulanabilir.

Yumuşak Doku Hastalıkları ve Tedavileri

Yumuşak dokunun işlevini yitirmesi veya herhangi bir operasyon sonrasında iltihap kapması sonucu ortaya çıkan hastalıklara bu ad verilir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan yağ bezeleri de bu kategoride kabul edilir. Enfeksiyonun temizlenmesi ile tedavi edilir. Yumuşak doku hastalıklarının tedavisi için önce ilaç tedavisi uygulanır. Başarı sağlanamazsa genel cerrahi operasyonları tercih edilmektedir.

Bağırsak Hastalıkları ve Tedavisi

Bağırsak tıkanmaları, yenilen herhangi bir şeyin sindiriminde çekilen güçlük ve sindirilmeden bağırsaklardan geçmesi sonucunda bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Bağırsak içerisindeki feçesin dışarı atılması sırasında kabızlıktan kaynaklı tıkanmalar da söz konusudur. Bağırsak tıkanmaları tedavisi genel cerrahi kapsamında kabul edilir. Bağırsak içinde bulunan iyi ya da kötü huylu tümörlerin alınması da yine genel cerrahi operasyonlarıyla mümkündür. Kalın bağırsağın çıkış noktasında bağırsağın dışarı sarkması halinde hemoroid, anal fissür ve fistül gibi rahatsızlıklar da oluşabilmektedir.

Türkiye'de Tedavi

TruvaSağlık.Com aracılığıyla Türkiye'de tedavi olmak hakkında bilgi almak, durumunuzu ve operasyon şartlarını öğrenmek için web sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mevcut rapor, epikriz ve filmleriniz varsa onları da ekleyerek zaman kazanmamıza yardımcı olabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

Bilgi Al

Telefon: 0090 216 688 55 88