Organ nakli, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar veya görevini yerine getiremeyen organlar nedeniyle kadavra veya canlı bireylerden organ alınarak hasta olan kişiye bu organın transfer edilmesine verilen isimdir.

Böbrek, karaciğer, ince bağırsak, pankreas ve kalp nakli kadavradan alınmak suretiyle hastaya nakledilebilmektedir. Organ nakilleri sayesinde birçok hasta kurtarılabilmektedir. Günümüzde organ nakli uygulamasında büyük artış meydana gelmiştir.

Truva Sağlık | Organ Nakli Uygulamaları
Organ Nakli ?

Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ya da görevini gerçekleştiremeyen organlar için, kadavradan ya da canlı insanlardan alınarak hasta olan kişiye yapılan organ transferine bu isim verilmektedir. Hasar görmüş organın yerine sağlam ve görevlerini yerine getirebilen başka bir organ nakledilir. Canlıdan canlıya gerçekleşebilen tüm organ nakillerinde tek istisna kalp naklidir.

Bugüne kadar organ nakli sayesinde pek çok hasta eski sağlığına kavuşmuştur.

Organ nakli ameliyatlarında modern cerrahi teknolojileri ve teknikleri kullanılmaktadır. Organ nakli ameliyatları sonrasında kısa bir süre içinde hastalar normal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Günlük hayatlarını devam ettirmekte ya da bedenlerinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine göre 4. dereceye kadar akrabalar arasında organ nakli gerçekleştirilebilmektedir. Bununla beraber gerekli onaylar alındığı taktirde akraba dışı organ nakli de söz konusudur.

Organ naklinin öncesinde ve sonrasında birçok evre bulunmaktadır. Birden fazla birimin desteğiyle organ nakli işlemleri gerçekleştirilir. Bundan dolayıdır ki, organ nakli yapılacak olan hastanelerin yeterli donanım ve potansiyelde olması gerekmektedir.

18 yaşın üstünde ve akli dengesi yerinde olan tüm insanlar organ bağışı yapabilmektedirler. Beklenmedik bir ölüm gerçekleşmesi halinde organlarını bağışladığını gösteren belgeyi kişinin iki tanık önünde imzalaması gerekmektedir. Başvuru sonrasında doku ve organ bağışı belgesi kendisine verilir.

Organ bağışı yapacak kişiler yakınlarını bu konuyla ilgili olarak bilgilendirmelilerdir. Aile bireylerinin organ bağışına karşı çıkması durumunda organ nakli belgesine bakılmaksızın işlem iptal edilmektedir. Vefat eden kişinin organları aile ve yakınları tarafından onayı alındığı taktirde nakledilebilmektedir.

Truva Sağlık Hizmetleri aracılığıyla Türkiye'de tedavi olmak hakkında bilgi almak, durumunuzu ve operasyon şartlarını öğrenmek için web sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mevcut rapor, epikriz ve filmleriniz varsa onları da ekleyerek zaman kazanmamıza yardımcı olabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

Bilgi Al

Telefon: 0090 216 688 55 88