Kardiyoloji Nedir?

Kardiyoloji tıbbi olarak kalp ve dolaşım sisteminin tamamını inceleyen bilim dalıdır. Kalp ve damar sistemlerini etkileyen hastalıklardan ziyade direk olarak kalp ve damar sisteminde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi işlemleri gerçekleştirilir.

Truva Sağlık | Kardiyoloji Uygulamaları
Kardiyoloji

Kalp ve dolaşım sisteminin tamamını inceleyen bilim dalına Kardiyoloji adı verilir. Kalp ve damar sisteminde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

EKG, MR, ultrason, ritim holter, tansiyon holter gibi görüntüleme ve analiz yöntemleri Kardiyoloji Hekimlerinin hasta şikayetlerinde ihtiyaç duyduğu teşhis yöntemlerinden bazılarıdır.

Koroner Yetmezliği

Kalbi besleyen koroner atardamarların elastiki özelliğini kaybederek sertleşmesi halinde, özelliğini kaybederek, kalbin yeterince kanlanamaması durumunda meydana gelen hastalığa Koroner yetmezlik denir. Bu rahatsızlığın tanısı sırasında elektrokardiyograf (EKG), koroner anjiyo ve miyokard perfüzyon sintirafisi gibi yöntemler kullanılır. Hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi damar açıklığının sağlanabilmesi için balon ve stend uygulaması da mümkündür. Hastanın tıbbı geçmişine göre By-pass ameliyatı da diğer bir seçenektir.

Kalp Yetmezliği

Kalp kasının işlevini yitirmesiyle, kalbin kan pompalama görevini tam olarak yerine getirememesi halinde ortaya çıkan hastalığa Kalp yetmezliği adı verilir. Bu hastalığın tedavisinde hastanın beslenme şekli çok önemlidir. Bu sebeple özel bir diyet uygulanır. Hastanın kalp kasını güçlendirici ve kanın pompalanmasını kolaylaştıracak ilaçlarla tedavi edilebilir.

Kalp Kapağı Hastalıkları

Kalpte yer alan dört adet kapaktan birinin ya da birkaçının tam olarak kapanmamasından ya da kalp yetmezliğinden dolayı işlevini yerine getirememesinden kaynaklanan hastalıklara Kalp kapağı hastalıkları adı verilir. Tedavi yöntemi olarak genelde ilaçlar ile kalp güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Sürecin takibinde, hastanın durumuna göre cerrahi operasyonla da tedavi edilmektedir.

Kalp Ritim ve İleti Bozuklukları

Kalp kasının kasılmasıyla kalpte oluşan sinirsel iletinin bozulması ya da kalp kaslarının zayıflamasından dolayı kalp atımının yani kan pompalanmasının normalden farklı bir şekilde hızlı ya da yavaş olması gibi durumlar kalpte ritim bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Kalpteki ritim bozuklukları aynı zamanda ileti bozuklukları ile beraber incelenmektedir. Bu hastalığın tedavisinde öncelikle kalp atım hızını normale döndürmek hedeflenir ve bununla ilgili ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinden yeterli cevabın alınamadığı durumlarda cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Türkiye'de Tedavi

TruvaSağlık.Com aracılığıyla Türkiye'de tedavi olmak hakkında bilgi almak, durumunuzu ve operasyon şartlarını öğrenmek için web sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mevcut rapor, epikriz ve filmleriniz varsa onları da ekleyerek zaman kazanmamıza yardımcı olabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

Bilgi Al

Telefon: 0090 216 688 55 88