"Erken teşhis hayat kurtarır" sloganı onkoloji birimi için çok önemlidir.

Onkoloji kanser hastalığını ve tümörleri inceleyen bir disiplindir.. Hücrelerde meydana gelen kanserin teşhis ve tedavisini gerçekleştirir. İsmini, Oncos ve Logos Latince kelimelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir terimden alır. Oncos şişlik, logos ise bilim anlamına gelmektedir.

Truva Sağlık | Onkoloji Uygulamaları
Onkoloji

Kanser hastalığını ve tümörleri inceleyen alan onkolojidir. Kanser teşhisi ve tedavisi konusunda çalışmalar yapılır. Latince, Oncos (şişlik) ve Logos (bilim) kelimelerinden oluşmuştur.

Hücreler vücudun yapı taşlarıdır. Hücreler dokuları, dokular organları oluşturur. Hücreler zaman geçtikçe ölür ve yerine yeni hücreler meydana gelir. Bu döngü her zaman aynı şekilde devam edememektedir. Ölmesi gereken hücreler zamanı geldiği halde ölmeyebilir ve kontrol dışı bir şekilde büyürler. Normal olmayan bu doku kütlesine tümör denir.

Tümörler iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar. İyi huylu tümörlerin ciddi anlamda zararları söz konusu değildir. Ancak belirli sürelerde kontrol edilmelidir.

Kötü huylu tümörler insan hayatını ciddi anlamda tehdit etmektedirler. Bunların bazıları vücuttan çıkarılsa da tekrar büyüyebilirler. Çevrelerindeki organlara da zarar verip, tüm vücuda yayılıp çok ciddi tehlikeler oluştururlar.

Cerrahi onkoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisinin ortak çalışmalar yapması bu hastalığın tedavisi ve takibini daha kolay hale getirmektedir.

Hastalığın tanısını koyma ve tümörün çıkarılmasını sağlama ile ilgili işlemlerle cerrahi onkoloji ilgilenir. Kanser tanısı konulup, ameliyatla tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalara kanser ilaçları ve radyoterapi uygulanır. Hastalığın tespit edilmesiyle birlikte başlanan süreçteki ilaçlı tedavi tıbbi onkolojinin ilgi alanıdır. Hastalığın radyasyon tedavisi ile ilgili bölümü radyasyon onkolojisinin görevidir.

Onkolojide uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de kemoterapidir. Bu yöntemde tümörün cinsine göre en uygun olan tedavi seçilmektedir. Tedavinin amacı tümörü tamamen yok etmek ve hastayı iyileştirmektir. Tümörün büyümesini durdurmak ve yayılmasını engellemek, tümörün sebep olduğu olumsuz durumları ortadan kaldırmak hedeflenmektedir.

"Erken teşhis hayat kurtarır."

Truva Sağlık Hizmetleri aracılığıyla Türkiye'de tedavi olmak hakkında bilgi almak, durumunuzu ve operasyon şartlarını öğrenmek için web sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mevcut rapor, epikriz ve filmleriniz varsa onları da ekleyerek zaman kazanmamıza yardımcı olabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

Bilgi Al

Telefon: 0090 216 688 55 88